Kości zostały rzucone!

Nareszcie znamy ostateczną datę wyjazdu: 30 sierpnia 2014 roku! Piszemy „nareszcie”, ponieważ – jak zapewne część z Was doskonale wie – wyjeżdżać mieliśmy już kilkakrotnie. Pierwotny plan oscylował w okolicach połowy sierpnia, ale skusiła nas perspektywa weekendu kawalerskiego / panieńskiego pary naszych przyjaciół. Przy kolejnym podejściu okazało się, że termin oczekiwania na wizy rosyjskie wydłuży się o kilka dni (bezpośrednie złożenie dokumentów w konsulacie jest dużo korzystniejsze finansowo), więc postanowiliśmy zostać tydzień dłużej. Z jednej strony było to lekko frustrujące, ale mieliśmy więcej czasu na przygotowania oraz niezliczone spotkania pożegnalne z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi – zarówno w Poznaniu jak i w Warszawie.

W poniedziałek nadszedł jednak dzień odbioru wiz, a co za tym idzie: czas na zdecydowane kroki. Kupiliśmy więc bilety na dojazd do Moskwy oraz Kolej Transsyberyjską i nie ma już odwrotu. Po drodze postanowiliśmy zatrzymać się na jedną noc w Rydze, ponieważ nigdy nie byliśmy w stolicy Łotwy, a czasu mamy sporo – przynajmniej półtora roku.

Teraz ostatnie kilka dni spędzamy w Poznaniu dopinając wszystko na ostatni guzik, czyli pakując się, kupując ostatnie rzeczy niezbędne (a chociaż tak nam się wydaje) w podróży i podpisując różne upoważnienia na czas naszej nieobecności w kraju.

Poniżej szczegóły organizacyjne dla zainteresowanych:

 • Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu do Rosji na 30 dni: 154 PLN w konsulacie (+25 Euro jeśli korzystamy z oficjalnego Centrum Wizowego)
 • Trasa przejazdu: w sobotę (30 sierpnia) o 11:30 wyruszamy Polskim Busem z Poznania do Warszawy, skąd o 23:55 autobusem linii Simple Express jedziemy do Rygi. W stolicy Łotwy będziemy następnego dnia (niedziela) o 12:30, gdzie spędzimy noc. Kolejnego dnia o godzinie 16:45 wsiadamy w nocny pociąg do Moskwy, w której znajdziemy się nazajutrz (2 września) o 9:42 czasu moskiewskiego. Ostatnia noc w Europie i w nocy z 3 na 4 września (a dokładnie 35 minut po północy), wsiadamy w Kolej Transsyberyjską jadącą w stronę Bajkału. 7 września 2014 roku o godzinie 16:22, czyli po 87 godzinach i 47 minutach podróży jesteśmy w Irkucku.

2 komentarzy na temat “Kości zostały rzucone!

 • 14 października 2014 at 16:19

  Ok, pytanie do autora – jak myślisz jak to się dalej potoczy?

  Odpowiedz
  • 15 października 2014 at 15:00

   Mamy nadzieję, że nasze kolejne wpisy dadzą odpowiedź na to pytanie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *